Βασίλισσα εκτός τόπου και χρόνου … ΣΩΤΗΡΗΣ ΒΑΖΕΛΟΣ

Χαίρεται χαίρεται μάγκες μου.Σίγουρα η σφαλιάρα που δέχτηκε η Ρεαλ από την Μπριζ μέσα στην έδρα της ήταν το αποτέλεσμα της βραδιάς διότι και η ισοπαλία σαν ήττα είναι.Τι χάλια ήταν αυτά για τους μαδριλένους;Ο Αζάρ αρχίζει να μου θυμίζει τον Καρέλη στην σωματοδομή αλλά και στο τρόπο που αγωνίζεται και ο μακαρίτης ο Κουταλιανός είναι περήφανος για τους παλαιστές-ποδοσφαιριστές που υπάρχουν σήμερα.Ο Κουρτουά τραγικός και όλο το γήπεδο να τον γιουχάρει,να τον κομπλάρει στο πρώτο ημίχρονο αλλά ακόμα πιο τραγικός ο Ζιντάν.Μα καλά αλλαγή τερματοφυλακα στο ημίχρονο;Τον τελείωσε τον Βέλγο τερματοφύλακα και αγωνιστικά και ψυχολογικά…
Ο Ράμος ίσως γλίστραγε από το πολύ ζελέ στο μαλλί,ούτε με λάσο δεν έπιανε τον αραπάκο μπροστά που δύο φορές από υπερβολική σιγουριά πήγε να τα χάσει τα γκολ.Ο Μόντριτς το πάλευε το παιχνίδι,το ίδιο και ο Κροός αλλά έχουν μεγαλώσει σε ηλικία και τα πόδια δεν τραβούν όσο το μυαλό.Μετά την φυγή του βιονικού Ροναλντό τραγουδάνε όλοι Ρουβα μετά από σένα το χάος μετά από σένα το τίποτα.Ένας παίχτης προσωπικότητα,ηγέτης να τραβήξει ψυχολογικά την ομάδα μπροστά δεν υπάρχει.Μπορεί να πίεσαν στο τέλος αλλά και πάλι ανορθόδοξα,με σέντρες χωρίς να βρίσκουν το κεφάλι του Μπενζεμά.
Ο Φελίπ Κλεμάν είχε στήσει άριστα την Μπριζ στο γήπεδο,με κοντά τις γραμμές,με κοντινές πάσες για να μην κάνουν λάθος και βγάλουν σε θέση βολής τους παίχτες της βασίλισσας και να αφήνουν την κατοχή που έφθανε πάνω από το 70% για τους Μαδριλενους ώστε να κάνουν παιχνίδι με σκοπό να κλέβουν μπάλα και να χτυπούν στην κόντρα.Είχαν ένα πλάνο στο παιχνίδι τους ή Ρεαλ τι είχε;Μα είναι παίκτες αυτοί;Βινίσιοης,Καρμπαχάλ κτλ.Οι 20 τελικές που έκαναν οι γηπεδούχοι είναι να χάμε να λέγαμε και το ταμπλό έγραψε το ιστορικό 2-2 για τους Βέλγους που αγωνίστηκαν και τα τελευταία 10 λεπτά με παίχτη λιγότερο και είχαν και κλασική ευκαιρία στο 93’ να πάρουν το ματς.

Πλέον με την πλάτη στο τοίχο οι Μερένχες περιμένουν να έρθουν τα διπλά ματς απέναντι στους Τούρκους της Γαλατά για να διεκδικήσουν την είσοδο στις 16 καλύτερες ομάδες της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης του πλανήτη αλλά με τέτοια εικόνα καλύτερα να μείνουν σπίτι τους…