ΒΈΛΓΙΟ- ΙΤΑΛΙΑ : 1-2. Μία πρόκριση από τά παλιά… I SERPICO

Πήρε αυτό που ήθελε ή Ιταλία, πρόκριση στον επόμενο γύρο  καί όπου φτάσει. Ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο κυρίως για τήν Ιταλία πού με δύο πανέμορφα γκολ έβαλε σέ μπελάδες τούς Βέλγους. Μπαρελα με προσωπική ενέργεια στο 30″ λεπτό, καί Ινσιγνια με συστημένη ρουκέτα στο 44″ το δεύτερο γκολ, σέ ένα πρώτο ημίχρονο πού έδειχνε ότι αρχίζει να γέρνει το ζυγι υπέρ της Ιταλίας.

Στην τελευταία ανάσα τού ημιχρόνου ό διαιτητής βλέπει πέναλτι σέ μαρκάρισμα στην περιοχή της Ιταλίας καί ο Λουκακου δίνει οξυγόνο από το πουθενά στους Βέλγους  2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο καταλάβαμε γιατί οι Ιταλοί δεν ξέχασαν τό κατενάτσιο καί δεν φεύγει εύκολα από το DNA τους. Φύλαξαν τόν πάτο τους καί κοίταξαν εάν προκύψει κάτι από κλέψιμο καί κόντρα επίθεση νά τό εκμεταλλευτούν. Οι Βέλγοι ανέβασαν απόδοση, ανέβασαν στροφές , έχασαν πραγματικά δύο τουλάχιστον σπουδαίες ευκαιρίες , πίεσαν , αλλά τά μαστορια τού Σινικού τοίχους θυμήθηκαν τί ξέρουν καλύτερα από τον καθένα νά παίζουν.

Θεωρώ τόν Ντοκου τών Βέλγων κορυφαίο γιατί όχι μόνον σήμερα έβαλε πλάτη στους Λουκακου καί Ντε Μπροινερ, αλλά ειδικά στην πλευρά του ήταν άπιαστος. Σπινατσολα για εμένα ό καλύτερος τών Ιταλών χωρίς νά μειώνω τήν παρουσία τών σκόρερ καί τού γίγαντα χατζατζαρη Κίελινη.
Ντονα Ρουμα πολύ θετικός όπου έπρεπε , ο δε μυταρας Κορτουα έκανε άψογη φωτογράφιση ειδικά στο δεύτερο γκολ .

Έχει βαρύνει βλέπω αρκετά καί τά ρεφλέξ τόν έχουν εγκαταλείψει. Πλησιάζει επικίνδυνα αυτό το κοντέινερ συμπατριώτη του στον Απόλλωνα. Δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα οι αλλαγές καί ή προσέγγιση στον αγώνα όσο πλησίαζε προς το τέλος του Μαντσίνι. Σίγουρα όμως ό κάθε προπονητής θά ξέρει καλύτερα από εμάς καί τόν κουραστικό Καρπετοπουλο μέχρι πού καί τί μπορεί νά δώσει ό κάθε παίκτης του.

Επόμενος σταθμός Ισπανία καί τά ξαναλέμε με το καλό.