ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 79-78 Drazen

Ήττα για τον Παναθηναϊκό σε ένα παιχνίδι και που ήταν και το έφερε στα μέτρα για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά στο τέλος οι πεισματάρηδες Γάλλοι και η δική του ατολμία στέρησαν μια εκτός έδρας νίκη από αυτές που τόσο πολύ τις έχει ανάγκη. Η άδεια ρακέτα ήταν και πάλι η αδυναμία της ομάδας ενώ και το όχι τόσο μεγάλο rotation έπαιξε ρόλο στην έλλειψη καθαρού μυαλού στο τέλος του παιχνιδιού. Πάμε να δούμε αναλυτικά ανά περίοδο πως κύλησε το ματς.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε ισοπαλία στους 22 πόντους.Οι Γάλλοι πήραν το μεγαλύτερο μέρος των πόντων τους από την ρακέτα , αφού εκμεταλλευτήκαν όλες τις αδυναμίες του τριφυλλιού. Είδαμε και την πρώτη αγωνιστική απέναντι στον Ολυμπιακό ότι η Βιλερμπάν είναι μια οργανωμένη ομάδα στην επίθεση ψάχνοντας συνέχεια την καλύτερη δυνατή

επιλογή. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός ενώ φάνηκε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των πέντε πόντων. Το παράδοξο ήταν τα αρκετά λάθη του Καλάθη που ουσιαστικά έφεραν και το παιχνίδι στα ίσια.

Το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 6 πόντους (40-46) παρότι δεν ξεκίνησε πολύ δυνατά το δεκάλεπτο. Τόμας , Φριντέτ και οι συνεργασίες του Καλάθη με τον Παπαγιάννη έδωσαν φτερά την επίθεση. Επίσης το εύστοχο σουτ τριών πόντων που τόσο έλειπε την περσυνή σεζόν έδωσε τους εξτρά πόντους και το προβάδισμα στους πράσινους. Η Βιλερμπάν δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το ισχνό προβάδισμα που είχε έως τα μέσα του δεκαλέπτου και ουσιαστικά στο τελευταίο τρίλεπτο έχασε την αυτοσυγκέντρωση της.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το τριφύλλι έσφιξε την άμυνα του και δέχτηκε μόνο 10 πόντους φτάνοντας την διαφορά έως και τους 13 πόντους (50-63). Ο Καλάθης μοίραζε το παιχνίδι άριστα ,ο Φριντέτ συνέχισε ζεστός και με όλη την άμυνα  των Γάλλων προσαρμοσμένη πάνω του , δίνοντας έτσι χώρο να μπουν στον ρυθμό του παιχνιδιού και άλλοι παίχτες όπως οι Παπαπέτρου και Γουάϊλι αλλά και ο πάντα έτοιμος ειδικά στην επίθεση Ράις.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε φουριόζα η Βιλερμπάν και με ένα 8-0 σερί μείωσε την διαφορά στους πέντε πόντους. Για περίπου τέσσερα λεπτά οι ομάδες δεν βρήκαν σκορ και κάπως έτσι μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Οι Γάλλοι με ευστοχία από την γραμμή του τρίποντου ψαλίδισαν την διαφορά ενώ το τριφύλλι έβρισκε σκορ μόνο από τους Φριντέτ & Τόμας.

Με 14 δευτερόλεπτα για την λήξη η Βιλερμπάν ήταν ένα πόντο μπροστά και ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή και την ευκαιρία για την νίκη. Ο Καλάθης αστόχησε και ουσιαστικά οι πράσινοι έχασαν μια νίκη μέσα από τα χέρια τους. Δυο κρίσιμες επιθέσεις στο φινάλε πήγαν στα χέρια του Καλάθη κάτι που ίσως δεν είναι ορθολογικό παρότι στο παρελθόν έχει δώσει νίκες στην ομάδα του στο τελευταίο δευτερόλεπτό.

Μια μεγάλη ευκαιρία λοιπόν να μπει από νωρίς με συν δυο νίκες στο ενεργητικό του ο Παναθηναϊκός και η μια μάλιστα εκτός έδρας. Το εάν στοιχίσει η ήττα αυτή θα φανεί πολύ αργότερα αν και η λογική λέει ότι πάντα τέτοιου είδους εκτός έδρας παιχνίδια αποτελούν σημαντική μεταβλητή για την πρόκριση. Στα στατιστικά του αγώνα οι πράσινοι είχαν κακό

ποσοστό στις ελεύθερες βολές με 52% σε αντίθεση με το τρίποντο που ήταν στο 42%. Υστέρησαν στα ριμπάουντ έναντι των Γάλλων οι οποίοι βρήκαν μεγάλα σουτ στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ο Τζεκιρί με 15 πόντους , ο Καουντί με 10 και κρίσιμα σουτ στο φινάλε αλλά και ο Λάιτι με 18 πόντους. Για τον Παναθηναϊκό εξαιρετικός για ακόμα μια φορά ο Τόμας με 22 πόντους από κοντά ο Φριντέτ με 18 (4/6 τρίποντα) ενώ ο Καλάθης παρά τους 13 πόντους και τις 8 ασίστ του , έμοιαζε πολλές φορές μπερδεμένος (8 λάθη).Δεν βοήθησε ο Τζόνσον ενώ οι Παπαπέτρου & Γουάϊλι έδειξαν διάθεση.