WRC Μόντε Κάρλο Τελευταία Ημέρα: Ο Loeb μεγάλος νικητής |Δ. Παπασυμεών

Στη μάχη των πρωταθλητών, όπως εξελίχθηκε ο αγώνας του Μόντε Κάρλο, οι Sébastien Loeb -Isabelle Galmiche (Ford Puma Rally1) αναδείχθηκαν οι μεγάλοι νικητές, με τον 9 φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή να δείχνει στα 47+ πως δεν έχει ξεχάσει την οδηγική του ικανότητα.

Δεύτεροι ολοκλήρωσαν την προσπάθεια τους οι Sebastien Ogier-Benjamin Veillas (Toyota GR Yaris Rally1). Ο Γάλλος 8 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής αντιμετώπισε κλατάρισμα  στην προτελευταία Ε.Δ και δέχθηκε ποινή 10 δευτερολέπτων στην Powerstage, καθώς έκανε jump start, με αποτέλεσμα να χάσει την πρωτοπορία που είχε το Σάββατο.

Τρίτοι οι Craig Breen- Paul Nagle  (Ford Puma Rally1) και τέταρτοι οι  Kalle Rovanperä – Jonne Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1) που ήταν και οι νικητές στην Powerstage.

Την  5η θέση κατέκτησαν  οι  Gus Greensmith-Jonas Andersson (Ford Puma Rally1), με  έκτους τους  Thierry Neuville -Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally 1).

Στην 7η θέση οι νικητές του WRC2  Andreas Mikkelsen-Torstein Eriksen (SKODA FABIA Rally2 evo) και όγδοους τους Takamoto Katsuta – Aaron Johnston (Toyota GR Yaris Rally1) που  έκαναν εκπληκτικό comeback και βρέθηκαν εντός δεκάδας.

Τη  δεκάδα του αγώνα του Μόντε Κάρλο ολοκλήρωσαν δύο πληρώματα του WRC2 οι Erik Cais · Petr Těšínský (Ford Fiesta Rally2) και Nikolay Gryazin-Konstantin Aleksandrov (ŠKODA FABIA Rally2 evo).

Επόμενος αγώνας στις 24-27/2 στη Σουηδία.