Ξάνθη- ΑΕΚ 0 – 1 Με το δεξί ο Καρέρα Ο Τίγρης

Η ΑΕΚ στο ντεμπούτο του Μάσιμο Καρέρα στο πάγκο της πέτυχε χωρίς να εντυπωσιάσει νικηφόρο αποτέλεσμα μέσα στη Ξάνθη με 1 – 0. Με σύστημα 3 5 2 , με δέκαρι το Μάνταλο και με επιθετικές αιχμές τους Λιβάδια και Ολιβέιρα η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο εδημιούργησε δύο τρεις ευκαιρίες χωρίς να πετύχει γκολ, ενώ αμυντικά δεν κινδύνευσε από την Ξάνθη.

Στην επανάληψη όμως και οι δύο ομάδες έπαιξαν επιθετικά με την ΑΕΚ να κάνει δύο ευκαιρίες για γκολ. Στη συνέχεια η Ξάνθη αντεπιτέθηκε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου περίπου ο Φασίδης της Ξάνθης πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Από το σημείο αυτό η ΑΕΚ έχοντας αριθμητική υπεροχή άρχισε να επιτίθεται κλείνοντας την Ξάνθη στα καρέ της. Σε μια επιθετική ενέργεια οΧουλτ έχοντας τη μπάλα αριστερά μέσα στη περιοχή της Ξάνθης βρέθηκε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα αμυντικού και ο διαιτητής Ζαχαριάδης σφύριξε πέναλτυ,όμως μετά από υπόδειξη του VAR και αφού είδε και ο ίδιος τη φάση ακύρωσε την απόφαση και δεν έδωσε τίποτα και μάλλον έκρινε σωστά.

Η ΑΕΚ συνέχισε την πίεση και στο τελευταίο δεκάλεπτο μετά από ομαδική επιθετική ενέργεια η μπάλα έφτασε μετά από διωξιμο αμυντικού στο Γαλανοπουλο ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα της Ξάνθης γράφοντας το 0 – 1.

Στη συνέχεια η Ξάνθη προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε καίτοι είχε δύο ευκαιρίες στις οποίες έγινε ένα σουτ που έφυγε άουτ και στην άλλη ο Μπακάλης την τελευταία στιγμή πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα πρώτου φθάσει σε επιθετικό της Ξάνθης μέσα στη μικρή περιοχή.

Επιτυχιμενο κρίνεται το ντεμπούτο του Μάσιμο Καρέρα στον πάγκο της ΑΕΚ ο οποίος συνεχώς καθοδηγούσε τους παίκτες του, τους εμψύχωνε και έκανε πετυχημένες αλλαγές τον Σβάρνα με το Βέρντερ, τον Λιβάγια με το Σόμπες και τον Ολιβέιρα με το Γιακουμάκη. Ο διαιτητής Ζαχαριάδης είχε μια καλή διαιτησία και δεν έκανε κάποιο σοβαρό λάθος.