ΖΕΝΙΤ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 79-89 DRAZEN

Επιτέλους νίκη για την ομάδα του Παναθηναϊκού σε εκτός έδρας ματς.Το τριφύλλι κατάφερε επιθετικά και έσπασε το φράγμα των 80 πόντων ενώ αμυντικά ήταν και πάλι στον μέσο όρρο του. Πρέπει να καταλάβουν όλοι στην ομάδα ότι το παιχνίδι πλεόν κρίνεται στις περισσότερες κατοχές που μπορεί έχει μια ομάδα μέσα στον ματς αλλά και ότι στην επίθεση πρέπει αν βάζει τουλάχιστον 85 πόντους και πάνω.

Σήμερα ο Παναθηναϊκός πήρε πολλά από πολλούς και αυτό ήταν ο παράγοντας που έκρινε το αποτέλεσμα. Τόμας με 17 πόντους , Φριντέτ με 22 , Γουάϊλι με 14 , Παπαπέτρου με 9 και Μήτογλου με 8 αποδεικνύουν την επιθετική πολυφωνία . Βοήθησαν όσο έπαιξαν οι Ράις και Βουγιούκας με τον τελευταίο να αγωνίζεται για 21 λεπτά. Αρνητική παρένθεση ο Παπαγιάννης. Πάμε να δούμε πως κύλισε το ματς ανά περίοδο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και ήταν αρκετά εύστοχοι από την περιφέρεια έχοντας ένα ισχνό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός όμως με αιχμή του δόρατος τον εξαιρετικά φορμαρισμένο Τόμας πήρε κεφάλι στο σκορ προς το τέλος της περιόδου. Αμυντικά είχε και πάλι προβλήματα το τριφύλλι , με τον Παπαγιάννη να ξεχνιέται αρεκτά δίνοντας εύκολους πόντους.

Ο Τόμας με 10 σερί πόντους , παίζοντας στην θέση 3 μάλιστα , κατάφερε και έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου με 20-22. Χαρακτηριστικό από τακτικής άποψης το αρκετά ψηλό σχήμα που παρουσίασαν οι πράσινοι στο παρκέ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε στην εξίσωση για την Ζενίτ και ο Αγιόν προσφέροντας λύσεις στην επίθεση ενώ για το τριφύλλι φάινεται πως ο Μήτογλου έχει μπεί για τα καλά στο rotation και πρόσφερε τόσο στην επίθεση όσο και την άμυνα πολύτιμη βοήθεια. Πόντο-πόντο το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα.

Προς το τέλος του δεκαλέπτου ο Αλμπισί με συνεχόμενους πόντους έφερε εκ νεόυ το παιχνίδι στα ίσια πραγματοποιώντας μια μεστή εμφάνιση κυρίως οργανωτικά, σαφώς επιθετικά -4/6 τρίποντα-αλλά και στην άμυνα. Το ημίχρονο έκλεισε με 38-40 για τους πράσινους όπου συνολικά ήταν σοβαροί με τις γνωστές παθογένειες να κάνουν κατά διαστήματα την εμφάνιση τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε εντυπωσιακά για τον Παναθηναϊκό. Ο Φριντέτ κουβάλησε επιθετικά την ομάδα και σιγά σιγά δείχνει ότι προσαρμόζεται και αποτελεί μια σταθερά στο κομμάτι της επίθεσης . Ο Γουάϊλι μπήκε στον ρυθμό του ματς και δυνάμωσε την ρακέτα ενώ ο Παπαπέτρου μετά από πολύ καιρό είχε ένα τόσο καλό διάστημα. Αποτέλεσμα όλων αυτών να φτάσει η διαφορά στο +14 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Όμως η Ζενίτ αντέδρασε και με ένα 11-0 σερί μείωσε την διαφορά στους 5 πόντους κλείνοντας την περίοδο στο 60-65 -υπέρ του τριφυλιού-.

Στην τελευταία περίοδο κράτησε το προβάδισμα ο Παναθηναϊκός για αρκετή ώρα αλλά η Ζενίτ μείωσε και πάλι λίγο πρίν το τέλος έως τους 3 πόντους την διαφορά. Εκεί η ψυχραιμία του Φριντέτ στις βολές αλλά και η καθοδήγηση του εξαιρετικόυ Καλάθη έφεραν το τελικό 79-89 και την πολυπόθητη εκτός έδρας νίκη.

Στα στατιστικά του αγώνα οι 13/16 ελεύθερες βολές δείχουν την ψυχραιμία σήμερα που είχαν οι πράσινοι αλλά και το 29/47 στα δίποντα ότι είχαν μια ορθολογική διαχείριση και κατάλληλες επιλογές στην επίθεση. Ο Καλάθης μοίρασε 15 ασίστ δείχνοντας ότι πλεόν είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της οργάνωσης του παιχνιδιού της ομάδας. ( Συνολικά 27 ασίστ οι πράσινοι).

Για την Ζενίτ ξεχώρισαν οι Πονίτκα , Αγιόν , Άιβερσον με την εμπειρία τους και το πείσμα τους αλλά ο Αλμπισί ήταν αυτός που έκανε μεγάλη εμφάνιση με 15 πόντους και 5 ασίστ. Κακό ποσοστό για την Ζενίτ στις ελεύθερες βολές με 12/20.

Μια νίκη που βελτιώνει το ρεκόρ του Παναθηναϊκού στην διοργάνωση και δίνει ελπίδα ότι έμαθε από τα λάθη του και συνεχίζει να βελτίωνεται. Ο Πεδουλάκης είναι δουλεταράς και αυτό βγαίνει στο παρκέ , σήμερα ευτύχισε να έχει αρκετούς παίχτες με θετικό πρόσημο ενώ περιμένει και τους Μπράουν & Μπέντιλ να βοηθήσουν περισσότερο . Κερδίζει τον απαραίτητο χρόνο η ομάδα και πλέον με καλύτερη ψυχολογία συνεχίζει τον μαραθώνιο. Είναι νωρίς για να κριθεί όχι μόνο ο προπονητής αλλά και οι παίχτες . Υπομονή γιατί υπάρχει θέληση αλλά και ότι γίνεται δουλειά , φτάνει να βγει στην επιφάνεια και να φανεί στο παρκέ.