Ζιρού εσύ Σούπερ Σταρ !!! Serie A

Η Μίλαν πέρασε μπροστά στην κούρσα για τον τίτλο της Serie A, καθώς ο Ολιβιέ Ζιρού της χάρισε μια νίκη που θα μπορούσε να αποδειχθεί κρίσιμη επί της διεκδικήτριας Νάπολι.

Ο Γάλλος επιθετικός έβγαλε την μπότα του για να κατευθύνει το χαμηλό, προωθημένο πλάγιο του Davide Calabria στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου. Η Νάπολι πίεσε σκληρά για να βρει τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να περάσει την σκληρή άμυνα των ροσονέρι.

Η νίκη φέρνει τη Μίλαν στην κορυφή με 60 βαθμούς, δύο βαθμούς από τηνΊντερ και τρεις μπροστά από τη Νάπολι, με την Ίντερ όμως να έχει ένα ματς λιγότερο. Ήταν ένα παιχνίδι υψηλής ποιότητας μεταξύ δύο ομάδων, αλλά με λίγες καθαρές ευκαιρίες για γκολ.

Ο Victor Osimhen είδε μερικά σουτ να αποκρούονται από τον Mike Maignan και ο αναπληρωματικός Adam Ounas έστειλε σούτ άουτ, καθώς οι γηπεδούχοι αναζητούσαν απεγνωσμένα την ισοφάριση.

Η Μίλαν θεώρησε ότι θα έπρεπε να έχει κερδίσει πέναλτι σε φάουλ του Kalidou Koulibaly στον Ismael Bennacer, αλλά ο διαιτητής δεν παρασύρθηκε, όπως έκανε και στην άλλη πλευρά για το μαρκάρισμα του Fikayo Tomori στον Osimhen.

Ήταν ένα περιπετειώδες παιχνίδι για τον Ζιρούτ.

Ο πρώην παίκτης της Άρσεναλ και της Τσέλσι δέχτηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα στο πρώτο ημίχρονο που φαινόταν ότι θα μπορούσε να οδηγήσει σε αλλαγή, αλλά παρέμεινε και έκρινε το ματς με το καθοριστικό γκολ του αγώνα.

Η νίκη σημαίνει προβάδισμα δύο βαθμών στην κορυφή, αν και η εναπομείνασα πρωταθλήτρια Ίντερ -που επικράτησε 5-0 της Σαλερνιτάνα την Παρασκευή- έχει ένα παιχνίδι ακόμα.

Η Γιουβέντους παραμένει ένα αουτσάιντερ για τον τίτλο, αφού επέκτεινε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα σε 14 παιχνίδια με τη νίκη της με 1-0 επί της Σπέτσια.

Ο Άλβαρο Μοράτα πέτυχε το μοναδικό γκολ για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, η οποία δεν ήταν στην καλύτερή της κατάσταση, αλλά έψαξε βαθιά για μια σημαντική νίκη.

Η Γιούβε ανέβηκε στους 53 βαθμούς στην τέταρτη και τελευταία θέση του Champions League, όπου βρίσκεται έξι βαθμούς πάνω από την πέμπτη Αταλάντα, η οποία έχει ένα παιχνίδι στο χέρι.