Ζωντανοί στο όνειρο για πρόκριση… ΡΟΣΤΟΦ004

Σε μια καυτή ατμόσφαιρα όπως αυτή της Μασσαλίας ο Δικέφαλος παρέμεινε ζωντανός ως προς την πρόκριση με το χρυσό γκολ του Ελ Καντουρί και μπορεί έχοντας σοβαρότητα να ελπίζει για την συνέχεια στους 4 της διοργάνωσης.

Με ένα φθηνό γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ  έμεινε πίσω στο σκορ στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης με δημιουργό τον συνήθη ύποπτο Παγιέ με διαγώνια μπάλα για τον Ζέρσον , που κατέβασε και εκτέλεσε τον Πασχαλάκη. Αλλά δεν έφτανε αυτό ήρθε και το γκολ βολίδα από τον Παγιέ στο 45 οπού έκλεισε άσχημα το ημίχρονο για τον Δικέφαλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λουτσέσκου και με την χρυσή αλλαγή όπως αποδείχτηκε αντί του Τσιγκάρα να μπει ο Καντουρί ο Δικέφαλος εμφάνισε ένα διαφορετικό πρόσωπο. Πίεσε, έβαλε το γκολ και λίγο έλειψε κάπου εκεί στο 58ο να ξαναμπεί στο κόλπο και να παγώσει το Βελοντρόμ, αλλά ο Άπκομ πέταξε στα σκουπίδια μοναδική ευκαιρία όταν βρέθηκε απέναντι από τον Μανταντά  αλλά πλάσαρε άουτ.

Το 2-1 είναι αποτέλεσμα όπου στην κατάμεστη Τούμπα και με την βοήθεια του κόσμου ο ΠΑΟΚ  μπορεί να ελπίζει για την πρόκριση στα ημιτελικά. Με την Μαρσείγ να μετρά τρείς απουσίες βασικών λόγω καρτών  Ντιέγκ, Καμαρά και Ζέρσον, ο οποίος αποβλήθηκε με κόκκινη αλλά και τον προπονητή τους στην εξέδρα τα πράματα θα μπορούν να εξελιχθούν πιο εύκολα και με ταπεινότητα και χαμηλά το κεφάλι να είμαστε εμείς που θα πανηγυρίζουμε την άλλη βδομάδα.